Maska przeciw smogowi – czy warto?

Maski przeciw smogowi cieszą się obecnie dość dużą popularnością, zwłaszcza w największych miastach, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest największy. Sięgają po nie osoby w różnym wieku. Jednak czy tego typu maski rzeczywiście chronią przed negatywnym wpływem smogu na zdrowie?

Maski antysmogowe a układ sercowo-naczyniowy

maska przeciw smogowi Najbardziej szkodliwy wpływ smogu zaobserwowano u osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Pogłębia on choroby, często też sam w sobie wywołuje zaburzenia. Badania wskazują, że maska przeciw smogowi rzeczywiście ogranicza wpływ zanieczyszczonego powietrza na tego typu schorzenia. Zmniejsza również problemy z nadciśnieniem, wywołane przez smog. Badania tego typu najczęściej przeprowadzane są w Pekinie, gdzie problem z zanieczyszczeniem powietrza obecny jest już od kilku lat.

Kto nie powinien nosić masek przeciw smogowi?

Maski antysmogowe, choć z pewnością skuteczne, nie są jednak przeznaczone dla wszystkich. Osoby z zaburzeniami lub wadami układu oddechowego powinny unikać noszenia masek. To samo dotyczy dzieci poniżej 7. roku życia, u których układ oddechowy nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty. Noszenie maski może skutkować w tych przypadkach niedotlenieniem lub dyskomfortem. Jeśli podczas długotrwałego noszenia maski przeciw smogowi wystąpią jakiekolwiek problemy z oddychaniem, zawroty głowy czy inne dolegliwości, należy jak najszybciej przestać z niej korzystać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii SMOG. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.