Jakie są przyczyny powstawania smogu?

Temat smogu powraca w świadomości opinii publicznej za każdym razem, gdy zimowe poranki pełne są gryzącego w gardło dymu. To właśnie zimą trwa największa dyskusja na temat przyczyn smogu, jego skutków dla zdrowia i wreszcie sposobów jak z nim walczyć. Niestety wraz z nadejściem lata dyskusja się kończy, a problem wbrew pozorom nie znika, ponieważ smog przyczyny ma bardzo złożone i nie ograniczają się one tylko do okresu zimowego.

Co powoduje powstawanie smogu?

Aby zrozumieć przyczyny powstawania smogu, trzeba na samym początku mieć świadomość istnienia dwóch rożnych rodzajów smogu.
Smog kwaśny, który występuje głównie w okresie zimowym, jest efektem wzmożonego użytkowania systemów grzewczych w celu ogrzania mieszkań i domów. Sama chęć i potrzeba ciepła nie jest problemeprzyczyny smogum.

Kłopotem jest niewłaściwie paliwo – często śmieci – i przestarzałe piece.
Drugim typem smogu jest smog fotochemiczny, który powstaje w okresie letnim i powodują go spaliny samochodowe. Wchodzę one w reakcje chemiczną z wysoką temperaturom i światłem słonecznych, wytwarzając liczne zanieczyszczenia, które formują się w smogowe chmury.
Jak więc widać, powody powstawania smogu mogą być diametralnie różnie. I dopiero znając te różnice można zacząć im przeciwdziałać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii SMOG. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.